Pokus

 

Potřeba a touha tvořit mne provází už od dětství...

...ze začátku jsem si ji uspokojovala skrze šití pro panenky a později pak i pro sebe. Nikdy jsem se šití nevěnovala profesionálně, ale i tak jsem byla schopná v ruce i na stroji ušít, co bylo potřeba.

Je paradoxní, že mě tomu nenaučila ani maminka, ani babička, ale můj táta. A byl to také on, kdo mi v průběhu mého dospívání zprostředkovával i další rukodělné činnosti jako byla truhlařina, řezbařina, čalounictví, práce se zlatem a mnoho dalšího.

Na mateřské "dovolené" jsem objevila Fler ( tehdy ''Boom'') a zcela jsem jeho kouzlu propadla. Probudil ve mě opět tu potřebu dělat rukama. Tu potřebu, kterou jsem v období prvního i druhého zaměstnání a „budování“ kariéry v korporátním světě potlačila a skoro zapomněla. 

Nejsem umělec a bohém v pravém slova smyslu, uvažuji ve své tvorbě i nad jejím praktickým uplatněním. Baví mě tvořit, ale potřebuji vědět, že to má smysl, že to má odezvu, že to někoho potěší…. a v případě šátků i zahřeje.

ivana beberová

O šátcích

První ušitý šátek byl pro kamarádku, která něco podobného viděla v televizi. Tehdy si na to obstarala přehoz přes gauč v IKEA. Já jsem ve svém oblíbeném obchodě pro rukodělce koupila odstřižky kůží a druky a zkusila jsem vyrobit první řemínek. Velikost šátku a umístění druků jsem ladila jen tak od oka a navzdory tomu, že to byla tvorba formou pokus omyl, šátek se povedl.

Sklidil pozitivní ohlasy a získaly jsme několik prvních nesmělých objednávek. To byl i první impuls pro opravdovou tvorbu. Vymyslely jsme značku, našly dodavatele a vypilovaly prototyp. Bohužel, netrvalo to dlouho a naše názory a později i cesty se nadobro rozešly.

Dlouho jsem zvažovala, jestli mám chuť a sílu pokračovat. Ale moje neposedné ruce rozhodly za mě. Budu pokračovat. Chci šít, chci vyrábět, chci dělat radost svými výrobky. Začala jsem tedy „beze jména“ a to byl tehdy bezejmenný začátek anoniem.

_N7A6639_final_small 

 

Jak to pokračovalo

Od prvního šátku uplynulo hodně času a moje tvorba se významně posunula vpřed. Od samotného vzniku značky jsem navštívila nespočet obchodů s textilem a osahala tisíce druhů látek. Chci šít nejen hezké, ale i příjemné šátky a to znamená na každou látku sáhnout a přiložit ji na krk nebo na obličej, abych se ujistila, že nekouše a že šátek bude příjemné nosit.

Po klasických šátcích s koženým řemínkem, si své místo na slunci vydobyly i zavinovací šály. Ty jsou, stejně jako šátky s řemínkem, velmi praktické, protože žádný cíp šátku nikde neklouže ani nevykukuje.

Třešničkou na dortu jsou pak šátky s vyšívanými aplikacemi, které se mezi zákaznicemi těší taktéž velké oblibě. Květinové výšivky si nechávám vyrábět na zakázku na vyšívacích strojích a pak je sama velmi pečlivě přišívám na každý šátek. Šátky s květinovou aplikací jsou velkým potěšením i pro mne. Přestože je jejich tvorba náročnější oproti jiným vzorům, velmi mě těší pracovat s květinovými vzory a uspokojovat tak svoji další vášeň, kterou jsou květiny. 

_N7A6621_final_small

Pět P, proč právě anoniem

 

Perfektní – trpím touhou po dokonalosti, a to se projevuje i v mojí práci. Každý šátek musí být perfektní, jak jen možnosti ruční výroby  umožňují.

Příjemné – každou látku zkouším na sobě, jestli je příjemná a jestli nekouše. Látky jsou převážně směsové. Zastoupení přírodního materiálu zajistí jeho příjemné vlastnosti jako je hřejivost nebo prodyšnost a umělá vlákna jeho schopnost dlouhodobě držet tvar.

Praktické – díky koženým řemínkům, páskům a přezkám žádný ze šátků anoniem při nošení nepadá nebo neklouže z ramen.

Provoněné – do každého balení vkládám voňavý sáček, abyste šátek mohla vnímat dalším svým smyslem.

Pouze 5 kusů – maximálně 5 kusů od každého vzoru „běhá“ po světě. Jaká je šance, že se potkáte s dalšími čtyřmi.

 

                           podpis2                        

 

 
 
 
Pokud si nejste s čímkoliv jistí, rádi Vám poradíme!
 
 
e-mail - ikona info@anoniem.net
 
telefon - ikona 724 743 787