50% z tržeb posílám na Ukrajinu! Ukrajina bojuje za budoucnost všech zemí bývalého východního bloku. Pomocí jim pomůžeme u sobě!

Noste šátky jako Audrey Hepburn nebo Brigtte Bardot

S nadcházejícím podzimem, který s sebou ruku v ruce přináší chladnější počasí, se začínají proměňovat i naše šatníky. Do jejich útrob schováváme letní šaty a tílka a své místo na slunci opět získávají kabáty, svetry a v neposlední řadě….ŠÁTKY.

 

Šátek, ať už v jakékoliv podobě, má doma asi každý a i když si šátek kupujeme, aby nám v zimě nebylo chladno na krk, stejně o něm přemýšlíme i jako o módním doplňku, který chceme kombinovat s dalšími kousky v šatníku.

 

HISTORIE ŠÁTKŮ. BYLY TO UTĚRKY NEBO ROZLIŠOVAČE

Počátky šátku sahají až do starověkého Říma a jeho hlavní funkcí bylo udržovat nositele v čistotě. Tato „čistící utěrka“ se nazývala sudárií, což v překladu znamená potní látka. Při práci venku ho lidé používali k otírání. Nosili ho kolem krku nebo za pasem. Umíte si představit, že byste se v dnešní době do šátků utírali?

Další využití našel šátek v Číně, konkrétně mezi vojáky terakotové armády a později mezi chorvatskými vojáky, kteří v období třicetileté války přijeli do Paříže podpořit krále Ludvíka XII. Vojáci měli kolek krku uvázané šátky, které se od sebe lišily použitým materiálem a barvou. Kvalita materiálu a barva určovali vojákovu hodnost. Čím vyšší hodnost, tím měli kvalitnější a honosnější šátek. Jednotlivé jednotky pak byly rozděleny dle barev. Francouzi se tímto nechali inspirovat a později se šátky staly součástí uniformy francouzského vojska. Ale to už nás od šátků vede spíše ke kravatám a o tom někdy jindy.

 

 

ikonické šátky hermes se dědí z matky na dceru

Obdobím, kdy se ze šátku stává více než jen ryze funkční věc, je patrně první polovina 20. století. Šátky se začínají přeměňovat z potních látek a vojenských rozlišovačů do podoby, jak je známe dnes.  Hlavně ve městech šátek povýšil na módní záležitost.

Zasloužila se o to především světově známá značka Hermés. Ta v roce 1929 v Paříži udělala pomyslnou díru do světa svou první dámskou kolekcí, jejíž součástí byly i luxusní hedvábné šátky. Postupem času se z nich staly ikony módního světa. A považte, že se tak stalo možná jen proto, že auta nahradila koňské povozy a pan Thierry Hermés přeměnil svůj sedlářský obchod na módní dům. Proto to koňské dvojspřeží s kočárem v jejich logu.

Pro ty, kteří si nemohli dovolit šátky z luxusních tkanin se začaly vyrábět cenově dostupnější šátky z umělých materiálů. A tak se tento módní doplněk mohl šířit dál.  To platilo pro ženy i pro muže.

K popularizaci šátku jako módního trendu přispělo i několik známých osobností a módních ikon jako například Audrey Hepburn, Grace Kelly, Brigtte Bardot a v neposlední řadě Jacqueline Kennedy, které šátky nosily.

 audrey

 

ŠÁTKY PODLE NÁLADY I POLITICKÉ SITUACE

Šátky se v průběhu doby měnily. Byly na nich patrné aktuální trendy poplatné dané době i momentálnímu rozpoložení. Šátky vyrobené během druhé světové války měly spíše tlumené barvy, aby odrážely náladu a šetřily zdroje, zatímco šátky 60. let byly jasně zbarvené s květinovými vzory. 

 

JAK SE NOSÍ ŠÁTKY DNES

ef122de67032aef6054c514d4bde5e28_1

Současná podoba šátků a šál jednadvacátého století se zase o kousek posunula dále. Kromě klasických čtyřcípých šátků jsme si našli oblibu i v tak zvaných tunelech. Zahřejí a skvěle doplní váš outfit. Přidanou hodnotou je jejich praktičnost. Stačí je dvakrát omotat kolek krku a jít. Nikde nic nevykukuje a nepadá. V teplejších měsících se nosí především hedvábné a lehce splývavé materiály a v zimních si přijdou na své velké a huňaté, do kterých se lze pořádně zavrtat.

 

Šátky a šály v nejrůznějších velikostech, barvách a materiálech jsou součástí každé módní kolekce v každém ročním období. Trend  obvykle udávají luxusní světové značky, který následně přebírají konfekční módní řetězce. 

 

jak nosit šátky, aby vám neklouzaly z ramen?

Navzdory tomu, že internet je plný návodů jak uvazovat šátky, nejčastěji na ulici vídáme šálu omotanou jednou kolem krku a nebo šátek přeložený do trojúhelníku. Oba úvazy mají něco společného. V obou případech totiž konce šátků a šál padají z ramen a ženy je pořád "nahazují" zpět. 

NÁVOD JAK TOMU PŘEDEJÍT je například zastrčit si oba konce do klopy kabátu. Nebo si oba konce svázat a schovat pod přední cíp a nebo, jako Maruška z Co si dneska vezmu na sebe (Maruško promiň :-)), zajistit konce spínacím špendlíkem. 

elegantnější řešení na kterém je postavený celý koncept šátků anoniem

Oba konce jsou spojeny koženým řemínkem, který je praktický a elegantní zároveň. Ze šátku se v tu chvíli stává dokonalý prvek vašeho outfitu, protože splňuje všechny funkce na ráz. 

 

24 

 

 Celou nabídku naleznete ZDE

 

 

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení